Zasilanie Blackmagic Pocket

Prawdopodobnie największą wadą Blackmagica Pocket jest jego wielki apetyt na baterie – dedykowany akumulator o pojemności 800mAh z trudem wystarcza na zarejestrowanie 10 minut materiału w CinemaRAW podczas regularnej pracy. Choć akumulatory EN-EL20 są tanie, to jednak ciągła konieczność ich wymiany i ładowania wielu pakietów potrafi być uciążliwe. Na szczęście, znaleźliśmy na to rozwiązanie!

Z pomocą przyszedł akumulator do Sony NP-F970 (u nas zamiennik, ale w sensie parametrów jest to takie same ogniwo). Jego napięcie jest takie samo jak akumulatora do Pocket, więc uznaliśmy, że warto spróbować podpiąć go pod wejście zewnętrznego zasilania, pomimo że gniazdo zostało zaprojektowane na +12V, a nie 7,4V. Całość została zmontowana tak, by montaż zewnętrznego zasilania był łatwy i szybki, oraz żeby jego obecność nie przeszkadzała w pracy z kamerą.zasilanie blackmagic pocket

Do jego konstrukcji użyliśmy ładowarki do baterii Sony – kupiona na eBay kosztowała zaledwie 10zł. Ładowarka składa się z dwóch modułów – jeden z elektroniką, a drugi będący prostymi sankami do danego typu baterii – dzięi temu możliwe jest zastosowanie dowolnej baterii Sony z serii NP-Fxxx. Ta wykorzystana przez nas ma znamionową pojemność 8500mAh. W praktyce jej realna pojemność to zaledwie 4600mAh, ale jak na zamiennik jest to i tak dobry wynik. Koszt takiej baterii na allegro to około 90zł._DSC0409

Dobranie wtyczki zasilającej okazało się być trudnym zadaniem – chociaż ustandaryzowana, to jednak ten rozmiar jest dość rzadki. Kabel zasilający do laptopa Asus EEE PC (11,80zł z przesyłką) okazał się być idealnym wyborem, ze względu na jego łatwą dostępność na allegro i wtyczkę kątową – dzięki niej obecność kabla nie jest przeszkodą w pracy a gniazdo w kamerze jest mniej podatne na przypadkowe uszkodzenia. Dodatkowym atutem tego przewodu jest rzep, który ułatwia montaż i dodatkowo zabezpiecza gniazdo kamery przed wyrwaniem.kabel blackmagic pocket

Wtyczka do Asusa okazała się być nieco krótsza od tej z ładowarki do Blackmagic, dlatego lekko spiłowaliśmy jej plastikową obudowę, żeby mogła wejść głębiej w kamerę._DSC0426

Ostatnim elementem był uchwyt do zamocowania na rigu – sprowadzany z Chin za pomocą eBay kosztował 16zł. Do tego kilka śrubek.

Po zmontowaniu całość wygląda następująco:zasilanie blackmagic pocket zasilanie blackmagic pocket

Po podłączeniu zewnętrznego zasilania Blackmagic nie podaje na ekranie żadnych informacji na ten temat. Jedyną różnicą jest tempo w jakim spada procentowy wskaźnik baterii w kamerze – zmiana jest bardzo wyraźna i widoczna gołym okiem! Jak z wydajnością? Zrobiliśmy prosty test – korzystając z w pełni naładowanej oryginalnej baterii włączyliśmy rejestrację w kamerze, zapisując w sposób ciągły. Na jednym akumulatorze udało się zapisac około 40 minut materiału, formatując raz kartę z konieczności.

Po podłączeniu naszego zasilania do kamery, udało się zarejestrować 285min materiału, formatując po drodze kartę aż 14 razy. To ponad 7 krotnie dłuższy czas działania!
Budowa zasilania jest bardzo prosta i powinien poradzić sobie z nią każdy, kto ma choćby minimalny zmysł techniczny. Całośc ogranicza się praktycznie do demontażu obudowy sanek od baterii, przykręcenie jej do uchwytu na rurki 15mmx6cm, oraz przylutowania przewodów do styków sanek baterii – upewniając się przy tym, że zachowano prawidłową polaryzację.

Jeśli znaleźliście inne rozwiązania na problem zasilania w Blackmagic Pocket – prześlijcie je nam!

 


 

Michał Ambroży przesłał nam inne rozwiązanie na alternatywne zasilanie Blackmagic Pocket: link

Podobno kamera wytrzymuje na tym akumulatorze 305 minut nagrania, a więc jeszcze więcej niż dzięki naszemu rozwiązaniu. Jeśli nie czujesz w sobie duszy majsterkowicza, jest to opcja właśnie dla Ciebie!

5 komentarz

  • Zadziałałby Waszym zdaniem powerbank 12V + zwykły kabel z jedną końcówką usb i drugą taką jak jest w BMPCC? Czy musiałby to być powerbank 7,4V? Czy może żadna z opcji by nie zadziałała? Powerbank waży jakieś 300g i byłby użyty jako wyważenie we flycamie.
    Pozdrawiam 🙂

  • A kabelek? O co chodzi, że niektóre kosztują kilka zł, a inne 70zł albo 80zł? Czym to się może różnić?

    1. Raczej niczym 🙂 Ja korzystałem zawsze z najtańszych i nigdy nie było problemów.
      Jeden z nich miał ciut za krótki wtyk do BMPC, ale 2 minuty pracy ze scyzorykiem załatwiło sprawę 🙂

Napisz co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa ciasteczek.