Skąd brać muzykę do filmów?

W naszej świadomości to ZAiKS jest dysponentem wszelkich majątkowych praw autorskich do utworów muzycznych i filmowych – jeśli potrzebujesz muzyki do filmu, zgłoś się do ZAiKSu.

Nieprawda.

ZAiKS w niemal każdym przypadku powinien być ostatecznym wyborem. Jeśli chcesz żeby w Twoim filmie można było usłyszeć najnowszy szlagier radiowy…to prawdopodobnie nie zastanowiłeś się nad tym, czy Cię na to stać. Na zeszłoroczny szlagier radiowy, oraz ten z przed 20 lat zapewne też nie wystarczy Ci pieniędzy.
W pewien sposób osoby prywatne a także małe i średnie firmy nie mają dostępu do takich utworów, są poza ich zasięgiem. Jest jednak cała masa innych źródeł, z których pozyskać można utwory muzyczne, często bardzo wysokiej jakości, za nieduże pieniądze albo i za darmo. Skąd więc je pozyskiwać?

(UWAGA: Poniższe listy nie mają charakteru rankingowego a kolejność nie jest wartościująca)

Za darmo

W internecie bardzo modne stają się materiały rozpowszechniane na licencji Creative Commons. Założeniem organizacji, która rozpowszechnia tę licencję jest maksymalne uproszczenie tematyki praw autorskich. Jeśli autor uzna, że udostępnia swoje dzieła innym, to są udostępnione. Tutaj wystarcza wyłącznie wola twórcy oraz informacja powiązana z utworem, nie potrzeba nic więcej, poza wzmianką o autorstwie np w opisie filmu albo napisach końcowych. Utwory czasem rozpowszechniane są na licencji niekomercyjnej, albo wymagane jest rozpowszechnianie filmu na tej samej licencji co użytkowany utwór. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://creativecommons.org/licenses/

1. Audionautix.com

audionautix screenshotJest to spora baza utworów stworzonych przez jedną osobę. Utwory posegregowane są wg gatunku, tempa i powiązanych emocji. Wyszukiwanie jest bardzo proste, a utwory dobrej jakości. Strona niestety znajduje się na niezbyt szybkim serwerze.

 

2. Incompetech.com

incompetech baza muzykiTo również strona jednego autora – twierdzi on, że utworów jest tak wiele, że ze sporym prawdopodobieństwem nie były w stanie przypomnieć sobie ich nazw, gdyby został o nie zapytany. Jakość brzmienia jest bardzo dobra, kompozycje są zróżnicowanej jakości, ale na szczególną uwagę zasługuje dział World Music. Nie szukajcie na tej stronie utworów z wokalem – nie znajdziecie.

3. Jamendo.com

jamendo screenshotTo rozwiązanie dla osób które mają dużo czasu i cierpliwości. Koniecznie ustawcie w wyszukiwarce opcję przeszukiwania wyłącznie utworów na licencji Creative Commons (ustawcie odpowiedni filtr, w zależności od tego czy wykorzystujecie muzykę komercyjnie czy nie). W zamian za przebrnięcie przez przepastne katalogi Jamendo, możecie otrzymac muzykę fantastycznej jakości… jeśli będziecie mieć szczęście.

 

4. Bensound.com

bensound - darmowe utwory do filmówKolejna strona jednego twórcy. Archiwum jest nieduże, ale bardzo dobrej jakości, a niektóre utwory potrafią naprawdę zaskoczyć nie tylko udaną kompozycją, ale też pewnego rodzaju swobodą i lekkością w prowadzeniu narracji muzycznej.

 

5. Joshwoodward.com

josh woodward darmowa muzykaStrony prowadzone przez samotnych twórców królują w tym zestawieniu, a ta jest jedną z lepszych. Nawigacja w niej jest raczej trudna, ale jeśli poszukujesz muzyki w gatunkach pop/rock, niezawodnie z gitarą i męskim wokalem – to będziesz mieć trudności w zdecydowaniu się co wybrać. Bardzo dużo dobrego materiału.

 

6. dig.ccmixter.org

ccmixter creative commons musicTo podbaza największej bazy muzyki darmowej ccmixter.org. Zostałą stworzona specjalnie na potrzeby produkcji video i zawiera naprawdę dobrą muzykę.
Największa wada? Powolna strona, w której przesłuchiwanie utworów to udręka. Na dodatek większość licencji nie pozwala na użytek komercyjny.

 

7. newgrounds.com

muzyka w newgroundsTo strona kojarzona raczej z darmowymi grami flash niż z darmową muzyką, jednak baza jest całkiem spora. Rozrzut jakościowy jest duży, ale trafiają się naprawdę ciekawe kompozycje. Zdecydowana większość utworów jest na licencji Non-Commercial!

 

8. youtube.com/user/teknoaxe

darmowa muzyka elektroniczna do filmówTo kanał użytkownika Teknoaxe na YouTube, który zezwala na używanie jego utworów do dowolnych celó, także komercyjnych. Kanał zawiera wyłącznie muzykę elektroniczną.

 

9. youtube.com/audiolibrary/music

biblioteka muzyki youtubeTo oficjalna biblioteka utworów YouTube z której może korzystać każdy użytkownik. W zakładce „Muzyka z reklamami” znaleźć można również informacje o popularnych utworach, których użycie jest dozwolone, ale wiąże się z brakiem możliwości monetyzacji.

Uwaga: strona dostępna wyłącznie dla zalogowanych użytkowników YouTube.

9. mobygratis.com

mobygratis com darmowa muzyka do filmów niezależnychNawet słynny Moby udostępnia swoją muzykę za darmo! Jest ona dostępnie wyłącznie dla produkcji niekomercyjnych, a jej pozyskanie wymaga wypełnienia formularza, który jest indywidualnie rozpatrzony, ale w zamian mozna uzyskać muzykę doskonałej jakości i pochwalić się przynajmniej tym jednym wielkim nazwiskiem w napisach końcowych!

Bazy płatnych utworów muzycznych do filmów:

 

1. Jamendo.com

Na Jamendo większość utworów które nie są udostępniane na licencji CC, można zakupić – niestety często po zawyżonych cenach.

 

2. audiojungle.net

audiojungle baza muzykiTutaj znaleźć można wszystko – od krótkich jingli pod animowane logotypy, przez pełnoprawne utwory aż do kilkudziesięciominutowych esejów na orkiestrę symfoniczną – ceny zazwyczaj rozsądne. Niestety wiele utworów wydaje się być do siebie tak podobnych, że ciężko jest odkopać coś wartościowego. Mimo to warto korzystać z tej bazy, ponieważ jest powiązana z bazami innych materiałów (zdjęć, filmów, templateów AE itd….)

 

3. pond5.com

pond5 comNasza ulubiona strona – głównie ze względu na łatwość i przejrzystość interfejsu. Biblioteka jest obszerna, bardzo różnorodna, choć dość ciężko znaleźć coś wychodzącego wyraźnie przed szereg. Jeśli szukasz najzwyklejszej muzyki która będzie stanowiła przyjemną przeszkadzajkę w Twoim filmie, to pond5.com jest właściwym miejscem.

 

4. musicbed.com

skąd brać muzykę do filmów musicbedStrona cechuje się wyjątkowo wysoką jakością proponowanych utworów, za co niestety trzeba zapłacić – ceny są najwyższe z pośród tego zestawienia. Jeśli jednak z założenia jesteś gotów zapłacić więcej za utwór najwyższej jakości, musicbed.com powinno być pierwszym miejscem w którym rozpoczniesz swoje poszukiwania.

 

5. stockmusic.net

stockmusic net royalty freeSerwis jednej ceny. Każdy utwór bez wyjątku kosztuje tutaj 39,95$. Niemała baza, ciekawe utwory, choć strona swoim wyglądem bardziej przypomina te darmowe niż płatne.

Podczas naszej pracy nad filmami reklamowymi dbamy o to, żeby muzyka nie tylko pasowała do opowiadanej historii, ale też ją współtworzyła. Jeśli jesteś ciekaw jak to robimy, zajrzyj do naszego Portfolio.

Oczywiście powyższa lista w żaden sposób nie wyczerpuje możliwości jakie są dostępne w Internecie. Poszukiwania muzyki zwykle są dość żmudne i długie, ponieważ muzyka jest jednym z najbardziej wyeksponowanych elementów filmu i często to ona decyduje o jego charakterze. Biorąc jednak pod uwagę dostępność utworów zarówno darmowych jak i płatnych w Internecie, znalezienie perfekcyjnej ścieżki jest wyłącznie kwestią poświęconego czasu.

Czy nadal jesteście przekonani, że ZAiKS to właściwe miejsce do poszukiwania muzyki?

 

Picture by Tom Marcello

36 komentarz

 • Zaczynam rozumieć skąd się wzięła zagraniczna muzyka w polskich serialach 😉 A tak serio, to przeczytałem z zainteresowaniem, ale z perspektywy kogoś, kto amatorsko tworzy muzykę. Wnioski są dość przerażające – skoro tak dużo dobrego muzycznego materiału jest w sieci za darmo, to znaczy, że naprawdę trudno będzie coś na tym zarobić… Dzięki za przydatne i zarazem dołujące info 😀

 • Cześć, czy mogę wykorzystać muzykę z biblioteki youtube w moim filmiku reklamowym/promocyjnym? (dodam że na dziś mam mało imponujące ilości wejść – do kilkuset)

  1. Oczywiście, możesz wykorzystywać te utwory nawet w filmach, na których zarabiasz.
   YouTube stawia wyłącznie dwa warunki:
   – utwór może być wykorzystany wyłącznie w filmie – czyli nie wolno Ci np. odtwarzać samodzielnego utworu w siedzibie firmy…ale wolno Ci puścić na telewizorze film zawierający utwór
   -utwór zostaje wykorzystany zgodnie z prawem – pod tym warunkiem kryje się wiele możliwości, ale dopóki Twój film nie zawiera nielegalnych treści, możesz się tym nie przejmować

   1. A jak ma się sprawa z muzyką z YT z zakładki Muzyka z Reklamami – [link nieaktualny]
    Czy mogę użyć taki utwór, (bez własnej monetyzacji na YT) w klipie ślubnym czy reklamowym? I czy wtedy nie muszę się martwić ZAIKSem?

     1. Czyli zgodnie z tymi zapisami można mp3 znanego wykonawcy wykorzystać w klipie video (nawet komercyjnym, usługi video itp.) ale tylko na YT. A ZAiKS ne a co do gadania, tak?

      „Uwaga: zasady w Bibliotece audio dotyczą jedynie publikowania filmów w YouTube. YouTube nie udziela informacji o możliwych konsekwencjach prawnych, które mogą wystąpić poza naszą platformą. Jeśli masz wątpliwości dotyczące wykorzystywania utworów muzycznych, skontaktuj się z prawnikiem.”

      Na innych platformach już nie bardzo można taki klip umieszczać bo monetyzacja na rzecz tego wykonawcy działa tylko na YT. Artysta/Wydawca/Producent ma zysk z naszych wyświetleń a my mamy muzykę. Wszystkie strony zadowolone, no może poza polskimi organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

 • witam
  pierwszy raz chciałam zrobić filmik ze zdjęciami na roczek Synka. chciałam dodać dwie piosenki do filmiku :1 Grażyna łobaczewska Synku
  2. Przystojny jestem -Cezary Pazura.

  w bibliotece Audio mam tylko dwie zakladki ( bezplatna muzyka i efekty dzwiekowe) nie mam zakladki muzyka z reklamami

  w jaki sposób mogę wstawić te utwory do swojego filmiku ?

  1. YouTube odrobinę zmieniło layout, ale zasady pozostają takie same. Utwory które można wykorzystać darmowo w zamian za pojawianie się reklam można znaleźć tutaj: [link nieaktywny]
   Sprawdziłem na liście – pojawia się Grażyna Łobaczewska „Synku” – można z niego korzystać. Niestety utwór Cezarego Pazury nie znajduje się w bazie – trzeba będzie poszukać czegoś innego, by uniknąć naruszenia praw autorskich 🙂

 • Swojego czasu korzystałem z muzyki z wymienionej tu strony joshwoodward.com. Autor na stronie zapewniał, że można ją wykorzystać również do filmów komercyjnych. Niestety, po kilku miesiącach YouTube wyłączyło mi możliwość zarabiania na filmach z muzyką tego autora. Reklamy w filmie zostały, ale pewnie już się domyślacie, że nie pracują dla mnie. Z jednej strony nie dziwie się autorom muzyki, z drugiej jednak to ewidentne naruszenie licencji. W skrócie: dobra muzyka, ale omijajcie stronę z daleka jeśli chcecie ją wykorzystać do celów komercyjnych.

  1. Niestety, możliwość „zmiany zdania” odnośnie oferowanej licencji leży w ramach uprawnień autora i nie możemy tego zmienić. Polecam jednak zawsze zrobić printscreena strony z której pobieramy utwór i gdzie jest zamieszczona informacja o udostępnionej licencji – to może nie uchroni nas przed takimi sytuacjami, ale w razie pojawienia się problemów natury prawnej łatwiej będzie nam się bronić, że działaliśmy w dobrej wierze i zgodnie z obowiązującymi na dany moment regułami).

 • Najlepiej, najprościej, najłatwiej muzykę ściągnąć z banku [link nieaktualny] są jeszcze inne portale lub firmy, ale ta mi się najbardziej podoba. Kiedy tworze własne filmy, pobieram właśnie stąd…

 • Witam, artykuł bardzo interesujący i mam w związku z tym do was pytanie, a co jeśli prowadzę firmę i posiadam jej wizytówkę na mapach Google. Chciałbym pod nią podpiąć kanał Youtube. Moje pytanie brzmi, czy mogę we własnym filmie promującym moją firmę wykorzystać darmowy podkład muzyczny z biblioteki Youtube i oczywiście zamieścić całość na Youtube. Dziękuję za odpowiedź.

  1. Marcinie,

   Oczywiście, że możesz! Musisz jednak być świadom regulacji powiązanych z danym utworem. Niektóre z nich możesz po prostu użyć i się nie martwić. W przypadku innych przy Twoim filmie wizerunkowym firmy będa wyświetlały się reklamy – nie dość, że to nieeleganckie, to jeszcze przychód z ich wyświetlania będzie trafiał do autora muzyki.
   Niemniej – odpowiadając stricte na Twoje pytanie – tak, możesz używać takiej muzyki do promocji swojego biznesu 🙂

 • Bardzo mnie to wszystko irytuje? Zapytacie co?

  Robię sobie filmiki na YouTube i korzystam z darmowej muzyki. Niby zarabiam na reklamach, ale nigdy nie wypłaciłem jeszcze tych pieniędzy. Mam po dwóch latach ok. 1 000 zł do wypłaty. Teoretycznie zarabiam na filmach z reklam, ale co to za pieniądze? Mam dużo wejść, chciałbym zrobić kilka ciekawych projektów a tu okazuje się, że jeśli chcę coś zrobić z fajną, krótką muzyką to muszą ją kupić – choć niby, jest za darmo.

  Informacje w wyszukiwarkach o darmowej muzyce to zwykłe oszustwo. Niesprecyzowane, istotne szczegóły o możliwościach jej wykorzystania wprowadzają w błąd.

  Może mi ktoś podać linki do bezpłatnej muzyki, którą mógłbym wykorzystać na YouTube i zarabiać te grube „miliony” na reklamach?

  Nie chcielibyście wiedzieć, ile wydałem na kamerę, statywy itd. Jest to też, trochę moją pasją, więc nie traktuję tych wydatków, jako chybionej inwestycji. Domyślacie się jednak, że to, co rzekomo zarabiam na tych reklamach to tyle, co „kot, mysz, robak, mikrob napłakał”. Jest to dla mnie żenujące, bo mam fajne pomysły i muzyka, jest ich częścią.

  Wygląda na to, że będę musiał kupić jakiś syntetyzator i zacząć sam tworzyć, jakieś ciekawe sample. Nie mam za bardzo na to czasu, ręce mi opadają. Dopiero teraz, mam jasny obraz tego wszystkiego.
  Zacząłem robić filmy bez podkładu muzycznego i chyba zacznę, jeszcze wrzucać plansze typu: „Tu miał być podkład – sample rzekomego „artysty”, który przecenił wartość swojego tandetnego utworu”.

  Co z tymi pięknymi inicjatywami? … nic. Po prostu, tak naprawdę ich nie ma 🙂

  1. Arturze, przykro mi to pisać, ale niestety jesteś sam sobie winien 🙂 Darmowa muzyka w sieci jest, można ją legalnie wykorzystywać i tutaj nikt nie wprowadził Cię w błąd. Błędem było natomiast założenie, że materiały oparte o darmową muzykę można spieniężać. Każdy twórca udostępnia licencję, w której jasno jest określone jakie są pola użytkowania darmowych utworów. Przykładowo Creative Commons w większości swoich odmian nie pozwala na wykorzystanie komercyjne – a monetyzowanie filmów na YouTube jest właśnie wykorzystaniem komercyjnym. Czy gdybyś napisał utwór muzyczny i udostępnił go ludziom za darmo do użytkowania, to nie irytowałbyś się, gdyby ktoś na Twojej pracy zarabiał? Z tego właśnie powodu wielu twórców licencje przedstawia w jasny, klarowny i zwięzły sposób – co wolno a czego nie – żeby nikt nie zasłaniał się, że nie przeczytał długiej i pełnej niezrozumiałego, prawniczego języka licencji.

   Kwestia zarobków na YouTube to kolejny szeroki temat. Wartość wyświetlenia jest zależna od lokalizacji, języka, tematyki, grupy odbiorców, długości filmu, jego popularności….więc z naszego punktu widzenia jest niemal niemożliwa do oszacowania. Przyjmuje się jednak pewną średnią, a jest nią 40$ za każde 100 tys wyświetleń. To wcale nie jest tak dużo – choć wiem, że o zarobkach z reklam na YouTube krążą legendy 🙂 Możliwe, że niska kwota do wypłaty wcale nie jest związana z zastosowaną muzyką, ale po prostu niskimi stawkami reklamowymi!

  2. Artur
   Muzyka to jedno, kasa drugie.
   Im bardziej będziesz miał interesujący kanał YT tym bardziej zainteresujesz ludzi którzy wyszukują kreatywnych osób które mogą zawrzeć z tobą umowę i będziesz zarabiał swoje pieniążki.
   Ja tworzę muzykę od 2005 roku na zamówienie do short filmów i nie tylko.
   Mam swoich stałych słuchaczy, ostatnio piszę muzykę i zlecam do nagrania niezależnym zespołom do ich wykonania. Do tej pory nie zawiodłem się.
   Pozdrawiam serdecznie

  3. Artur, piszesz, jak typowy gbur, który chce zarabiać, ale ma pretensje, że inni tez chcą. Domagasz się „pięknych inicjatyw” ze strony muzyków, bo chcesz darmowej muzyki, a sam masz pretensje, ze youtube odprowadza z twoich kilka groszy dla muzyka, którego utwór wykorzystałeś. Czyste prostactwo. I jeszcze ten ostatni akapit o „tandetnych utworach”… Bezczelny typek z ciebie.

   Myślisz, że stworzenie i nagranie utworu, to taka prosta sprawa? Uświadomię cię – to dużo trudniejsze, niż nagrywanie i montowanie filmików na youtube. Ludzie z reguły nie zdają sobie z tego sprawy, albo nie chcą zdawać, bo muzyki potrzebuje każdy i wszyscy chcieliby jak najmniejszym kosztem.

   O kosztach kamery i sprzętu piszesz, jak by ktos cię do tego zmusił. A nikt cie nie zmuszał. Chcesz robic filmiki? To ponoś tego kosdzty. A skoro musyka jest częścia twoich projektó, to uszanuj prace muzyków i im za nia zapłać, albo rób sam. Może wtedy dotrze to twojej chciwej głowy ile to zabiera pracy.

   Mam nadzieję, że prostacy tacy jak ty nie będą odnosić sukcesów. Świat jest dla ludzi uczciwych.

 • Witam, potrzebuję użyć darmowej muzyki do projektu reklamowego dla pewnej firmy. Nie wiem gdzie to chcą udostępniać, możliwe że też na YouTube dlatego najlepiej by muzyka była z prawem do wykorzystania komercyjnego. Gdzie najlepiej szukać takiej muzyki i jaka dokładnie to musi być licencja? Jakie obowiązki powinienem spełnić jako montażysta i twórca tej reklamy?

  1. W dużym skrócie – szukaj muzyki z licencją Royalty Free – to znaczy takiej, która jest wolna od tantiem naliczanych za każde odtworzenie. Wszystkie płatne serwisy które zaproponowaliśmy w artykule oferują właśnie taką muzykę. Odpowiedzi na dalsze pytania znajdziesz w dokumentach licencyjnych poszczególnych wydawców. Na początek proponuję Ci serwis VideoHive.net – jest najbardziej przejrzysty, a nawet najbardziej podstawowa (czyli także najtańsza) licencja u nich powinna zaspokoić Twoje potrzeby.
   Przeszukując inne serwisy upewnij się, czy dana licencja pozwala na użycie filmu jako płatnej reklamy np na YouTube. Niektóre licencje zezwalają na użytek w internecie, ale wyłączają z niego płatne odtworzenia reklamowe – jeśli nie masz pewności jak Twój klient będzie używać filmu, lepiej zabezpiecz się o taki zakres!

 • a czy są jakieś darmowe serwisy które będzie można wykorzystać taką muzykę? Licencja Creative Commons będzie wystarczająca do użycia w projekcie do celów komercyjnych? myślałem też o [link nieaktualny] – jest tam też wyszukiwarka w której można szukać muzykę na licencji creative commons do celów komercyjnych. Pytanie tylko czy ta licencja będzie wystarczająca do takiego zastosowania?

 • Czy zakupienie utworu muzycznego na Jamendo, daje možliwość zarobkowania z reklam? Chodzi mi o filmik na you tubie.

 • czy Twoim zdaniem mogę spokojnie wykorzystać utwór w filmie niekomercyjnym (bez reklam itd) z Jamendo (cc) podając nazwe autora itd? Pytam bo min po przeczytaniu info tu mam wątpliwości

  1. Zawsze zapoznaj się z warunkami licencji CC jaką udostępnia autor. Generalnie licencje CC służą właśnie do tego o czym piszesz, ale lepiej znać wszystkie reguły jakie zdefinował autor utworu.

 • Chciałam zrobić filmik z wyjścia w góry i wrzucić na facebooka. Bardzo pasują mi tam dwie piosenki Philla Collinsa: On my way i Son of man. Co muszę zrobić, żebym mogła je zamieścić jako podkład do filmiku?

  1. Żeby zrobić to legalnie to trzeba skontaktować się z ZAIKSem. W praktyce do zastosowań amatorskich – podróż nie do przejścia, a nawet jeśli – to koszty uzyskania licencji będą koszmarnie wysokie.

 • A ja mam takie pytanie – wszędzie tu piszecie o filmach a ja mam pomysł na nagranie podcastów, ale komerycjnych, czyli takich, na których będę mogła zarobić i potrzebuję do nich muzykę oraz różne dźwięki (np.woda, ryk lwa itp). Czy mogę korzystać z biblioteki YT? Czy są jakieś portale, gdzie mogę ściągnąć muzykę za darmo i użyć komercyjnie? Jeszcze nie wiem, czy uda się cokolwiek na tym zarobić i nie chcę inwestować pieniędzy póki co.
  Ewentualnie gdzie można wykupić dostęp do bazy np.na miesiąc a nie na rok?

 • Ech… brawo ja… Znajomi co rusz pytali mnie „skąd wziąć darmową muzykę do prezentacji czy podcastu” i się wkurzyłem i napisałem post na bloga… https://gabinet.art/muzyka-do-filmow-podcastow-i-prezentacji/

  A teraz widzę, że zostałem uprzedzony i to jeszcze sam się o niektórych portalach dowiedziałem dopiero dziś. 🙂
  Dzięki! I zarazem…
  dzięki… (takie z małej litery i smutnym głosem ;P)

 • Samemu bym przestrzegał wszystkich przed pozornie fajną bazą jamendo. Wiele utworów jakie od nich brałem było darmowych a z czasem zmieniały swój status na już w ochronie praw i miałem problemy z materiałami z tamtej bazy. Warto o tym pamiętać.

Napisz co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa ciasteczek.