Niepisane zasady – jak zachować się na planie filmowym?

Jeśli kiedyś zastanawiałeś się jak zachować się na planie filmowym, to towarzyszące Ci uczucie zagubienia nie jest niczym dziwnym. Dla niezorientowanej osoby duży plan filmowy może wydawać się chaotyczny. Dużo pojazdów, jeszcze więcej ludzi, którzy przenoszą rzeczy z miejsca na miejsce, każdy wydaje się być skupiony na swoim zadaniu. Czy ktoś kieruje tymi działaniami? Wbrew pozorom tak – większość pracy organizacyjnej została wykonana zanim na planie pojawili się pierwsi ludzie – są poinformowani i teraz doskonale wiedzą co robić. Do tego dochodzą standardy pracy, które między ekipami i planami są dość uniwersalne. Ponad nimi stoją ogólnie przyjęte zasady skutecznej współpracy i dobrej atmosfery na planie. To właśnie o nich jest poniższy artykuł.

Co istotne – być może już masz pewne kompetencje, które pozwalają Ci czuć się młodym filmowcem. Ale zderzając się z pełnowymiarową produkcją po raz pierwszy Twoja wiedza artystyczna i techniczna może być niewystarczająca, żeby się odnaleźć i prawidłowo zachować się na planie filmowym. Ekipa filmowa jest skonstruowana podobnie do średniego przedsiębiorstwa. Każdy z pionów (operatorski, scenograficzny, dźwiękowy, kostiumy, wizaż itd.) ma swojego kierownika i pracowników. Ponad nimi znajdują się reżyser, autor zdjęć i wspierająco kierownik planu. Kwestię struktur zarządzających pionu produkcji celowo pominę.

Kiedy uświadomisz sobie tę prostą strukturę, to dość łatwo zorientować się jak się po tym poruszać – wykonujesz zadania od swojego szefa i do niego raportujesz. W pracę innych działów się nie angażujesz, chyba że wymagana jest kooperacja. To, że należy uważać na otoczenie i nie można przeszkadzać innym to oczywistość.

Poniższe zestawienie to lista reguł, które wyjaśnią Ci jak zachować się na planie filmowym:

Bądź wcześniej

Dobrą praktyką jest zjawić się przynajmniej 10 minut wcześniej, niektórzy wolą być nawet 30 minut wcześniej. To pozwala rozwiązać choćby proste problemy z parkowaniem (ekipa filmowa oznacza dużo pojazdów!). Bonusem jest mniejszy tłok przy cateringu i szansa omówienia spraw, zanim machina ruszy. Zjawienie się punktualnie przez niektórych bywa postrzegane na równi ze spóźnieniem – to już zależy jaka jest kultura pracy danej ekipy lub jak twardą rękę ma kierownik planu. Zjawienie się wcześniej to też okazanie szacunku innym współpracownikom, którzy punktualnie chcieliby rozpocząć (i skończyć!) pracę.

Przedstaw się

Praca w filmie to poznawanie dużej ilości ludzi, każdego dnia. Postaraj się przedstawić każdemu, kogo widzisz po raz pierwszy – oczywiście staraj się to zrobić tak, żeby nie przeszkodzić nikomu w pracy. Od tej reguły są jednak wyjątki – reżyser, operator i aktorzy. Bezpiecznie będzie przyjąć, że nie mają dla Ciebie czasu. Nawet jeśli siedzą samotnie, to mogą właśnie intensywnie pracować umysłowo i wtargnięcie w tę przestrzeń może być postrzegane negatywnie.

Kolejna kwestia – mówimy do siebie po imieniu. Tak się przyjęło, tak jest szybciej, nikogo to nie będzie dziwić.

Jeśli chcesz być zapamiętany (a zawsze warto być zapamiętanym) – wyróżnij się. To jak to zrobisz i jak zostanie to odebrane to temat na całą książkę. Ale przynajmniej rozważ ten aspekt.

przedstaw sie

Nie dotykaj nie swoich rzeczy na planie filmowym

Nie daj się zwieść banalności tego stwierdzenia. Pokusa zajrzenia w lupę kamery może być bardzo silna, a jeśli nie jesteś szwenkierem (czyli osobą, która fizycznie zajmuje się kadrowaniem) to nie powinieneś tego robić. Jeśli w miejscu, w którym potrzebujesz się przemieścić bądź ustawić rzeczy znajdują się rzeczy innego departamentu (np. rekwizyty), to pomimo najlepszych starań możesz nieświadomie coś uszkodzić przesuwając to. Poproś o przestrzeń właściciela rzeczy lub kierownika planu.

Ta zasada odnosi się nawet do rzeczy z Twojego departamentu. W dużej ekipie demontażem lampy zajmuje się tylko ten oświetlacz, który ją montował. Tak samo jak z kelnerami w restauracji – każdy ma swoją pulę stolików do obsłużenia i na nich się skupia. Jeśli nie zostałeś poproszony o pomoc spoza swojego działu, to znaczy, że nie jest potrzebna. Tym bardziej nie podejmuj się „pomocnych” działań bez zgody właściciela sprzętu.

Na kwestię niedotykania rzeczy jest (bardzo słusznie) uwrażliwiona scenografia. Choćby na planie znajdował się tylko jeden widelec i jedno krzesło, to nawet reżyser z nich nie skorzysta, żeby zjeść obiad, jeśli stanowią element dekoracji. Chwila Twojej nieuwagi to dodatkowa praca dla scenografów – nie dokładajmy im obowiązków.

Proś o pomoc na planie filmowym

Jest to ściśle powiązane z poprzednią poradą. Nawet osoby z natury pomocne widząc, że być może potrzebujesz pomocy nie będą chciały się wtrącać i przeszkadzać. Jeśli wiesz, że potrzebujesz dodatkowych rąk – poproś o pomoc. W pierwszej kolejności kieruj swoje prośby do dyżurnych (są dostępni dla wszystkich) i kierownika planu. Jeśli sytuacja na to pozwala i masz z nimi dobre relacje, to oczywiście możesz prosić też innych członków zespołu.

Na planie zdjęciowym czasem konieczne jest wykonanie czynności ryzykownych. Naszą wspólną odpowiedzialnością jest to, żeby redukować to ryzyko. Proś o asekurację, asystę, albo nawet o konsultację jak wykonać daną czynność, jeśli masz wątpliwości.

Stań z boku i zachowaj czujność

Kiedy uznasz, że Twoja część pracy jest chwilowo wykonana, stań z boku tak by nikomu nie przeszkadzać. Zachowaj jednak czujność z dwóch powodów. Po pierwsze w każdym momencie może zajść potrzeba skorygowania bądź ustawienia czegoś jeszcze. Po drugie uważnie obserwując, możesz przewidzieć pewne rzeczy. Jeśli lampa świeci w oczy osobom, które stoją przy podglądzie, na pewno będą Ci wdzięczne, jeśli osłonisz je czarną flagą. Może szwenkierowi przyda się apple box, żeby wygodniej ustawić się do pracy z kamerą? Może szef i koledzy z Twojego działu napiją się kawy? Pomyśl przez chwilę o innych, ale nie bądź natrętny. Przewiduj potencjalne kolizje (np. potknięcia o kable) i próbuj im przeciwdziałać.

Zachowanie wobec aktorów

Bądź profesjonalny i powstrzymaj emocje związane ze spotkaniem z gwiazdą. Nie przyglądaj się bardziej niż innym, bo może być to dla aktora niekomfortowe. Całą reszta reguł jest już elastyczna i zależy od preferencji danej osoby. Niektórzy z aktorów unikają kontaktu z ekipą, żeby nie wyjść z roli – skupiają się na postaci i próby zagajenia rozmowy mogą im w tym przeszkodzić. To część ich pracy, którą trzeba uszanować. Inni zaś z radością wchodzą w zabawne dyskusje z ekipą, sprawnie przełączając się między nastawieniem prywatnym a rolą do odegrania. Obserwuj, wyciągaj wnioski i dostosowuj swoje zachowanie do sytuacji na planie filmowym. Może Ci się wydawać, że kiedy aktor zjawia się przed kamerą, to wtedy można dowolnie mu się przyglądać i podziwiać grę aktorską. To normalny odruch, ale niestety nieprawidłowy. Nawet aktor, który jest skupiony na roli i nie patrzy w Twoim kierunku „czuje” kiedy przygląda mu się zbyt wiele oczu – to przeszkadza.

Jeśli sam chcesz wiedzieć jak odnaleźć się przed obiektywem, sprawdź nasz artykuł Jak występować przed kamerą.

Nie pytaj o której kończymy

Jeśli nie wiesz o której godzinie jest planowany koniec pracy, to znaczy, że nie zapoznałeś się z planem pracy i jest to Twoja wina. Plany pracy zwyczajowo dostarczane są ekipie najpóźniej dzień przed zdjęciami. Jeśli go nie otrzymałeś, skieruj się do kierownika planu z prośbą o kopię. Dodatkowo zadając pytanie o godzinę końca narażasz się na etykietkę nowicjusza. Już krótka praktyka w branży filmowej nauczy Cię, że różnice między planem pracy a rzeczywistością bywają duże – nikt o zdrowych zmysłach nie odważy się wyrokować jak będą postępować działania.

Powyższe 7 punktów zapewni, że będziesz już wiedział, jak zachować się na planie filmowym. Dla nikogo nie będziesz przeszkodą, a pomocnym towarzyszem pracy. Każdy lubi pracować w komfortowych warunkach i z ludźmi, którzy myślą o innych. Pamiętaj także o wyłączeniu telefonu, nieprowadzeniu głośnych rozmów i niekomentowaniu pracy innych. Bądź zawsze przygotowany i zorganizowany. Jak w każdej innej firmie. Jedynym wyjątkiem od każdej z powyższych reguł są kwestie bezpieczeństwa. Jeśli widzisz zagrożenie, reaguj niezależnie od pozycji w ekipie – praca filmowca nie należy do lekkich, dlatego dbajmy o siebie nawzajem i pilnujmy, by wszyscy wrócili do domów (zmęczeni, ale) usatysfakcjonowani.

Jeśli chcesz dowiedzieć się wiecej o pracy filmowca, sprawdź nasze Komendy na planie filmowym

bezpieczeństwo na planie filmowym

1 komentarz

  • Świetny tekst! Na pewno bardzo pomocny. Ja rzeczywiście miałem podobną sytuację co – jako aspirujący filmowiec znalazłem się nagle na profesjonalnym planie filmowym. Gdybym wcześniej mógł zapoznać się choćby z artykułem taki jak ten, to na pewno oszczędziłbym sobie wiele stresu 😉

Napisz co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa ciasteczek.