Jak występować przed kamerą?

Jeśli znalazłeś ten artykuł, to oznacza, że spodziewasz się nagrania przed kamerą w najbliższych dniach. Zapewne odrobinę się tym denerwujesz i chcesz dowiedzieć się jak wypaść możliwie dobrze. Potrzebujesz dowiedzieć się jak występować przed kamerą? Przedstawię Ci garść porad odnośnie tego jak przygotować się do takiego wystąpienia, żeby nagranie wyszło naturalnie, swobodnie i profesjonalnie. Poza sprawami merytorycznymi opowiem Ci także, jak rzecz wygląda z drugiej strony kamery oraz wyjaśnię dlaczego jako operator kamery jestem Twoim sprzymierzeńcem!

Zanim staniesz przed kamerą

Ubiór

Unikaj wszelkich powtarzających się, drobnych wzorów geometrycznych – należą do nich linie, paski, kratki, szachownice, itp. W przypadku niektórych kamer takie wzory generują tzw. efekt mory – jest to wada obrazu której nie da się usunąć w postprodukcji, dlatego trzeba unikać sytuacji które mogą prowadzić do jej powstawania. Unikanie wzorów na tekstyliach niestety nie wystarcza – ryzykowne są także wyraziste faktury i sploty samych materiałów – te także tworzą powtarzające się mikrowzory, które potrafią wygenerować morę w kamerze.

mora - jak występować przed kamerą

Kolorowe paski które widzisz na zdjęciu powyżej to właśnie mora. Sam materiał był jednolity i nie miał żadnego wzoru – problematyczny okazał się splot, który w zbliżeniu dał taki efekt.

Warto unikać również czystej bieli i czystej czerni. Biel bywa trudna w kontrolowaniu ekspozycji, a czerń rzadko kiedy wygląda dobrze w towarzystwie twarzy. Nie czuj się jednak ograniczony! Biel złamana delikatnie ciepłym odcieniem, albo głęboki granat są już zupełnie w porządku, a pomiędzy nimi jeszcze całą paleta szarości, nie wspominając już o użyciu wszelkich kolorów! Najważniejsze to czuć się w ubraniu dobrze – swoboda w ubiorze będzie dla Ciebie ułatwieniem podczas nagrania, co przełoży się pozytywnie na jego jakość!

Przygotuj się

Skoro spodziewasz się nagrania, to zapewne będziesz wypowiadać się na temat, który jest Ci bliski i dobrze znany. To oznacza, że na co dzień posługujesz się słownictwem potrzebnym do nagrywanej wypowiedzi i zapewne robisz to z dużą swobodą. Wykorzystaj ten potencjał i nie wpuszczaj się w pułapkę pisania całego tekstu od deski do deski! Takie rozwiązanie wydaje się być intuicyjne i słuszne, ale w praktyce bywa bardzo blokujące. Zamiast opowiadać swobodnie i realizować zamierzoną intencję, osoby które przygotowały sobie tekst często łapią się na drobnych nieścisłościach względem tego co przygotowały, co powoduje blokadę i konieczność realizowania powtórki.
To nie oznacza, że masz się nie przygotowywać. Zamiast pisać cały tekst, zastanów się dobrze nad tym o czym oraz w jaki sposób chcesz opowiedzieć. Jasno nakreślona intencja wypowiedzi nie zamyka Cię w sztywnych ramach i daje swobodę wypowiedzi, a jednocześnie oferuje wolność w doborze słów.

Makijaż

Jeśli chodzi o panie, zazwyczaj ochoczo korzystają z usług profesjonalnej wizażystki. Panowie zwykle są mniej chętni, ale praktyka mówi jedno – warto. Wizażystka zadba o to, żeby ukryć wady cery, oraz zredukuje niechciane refleksy świetlne. Tak przygotowana twarz po prostu wygląda lepiej w kamerze.

makeup filmowy wypowiedź do kamery

Wystąpienie przed kamerą

Poza

Z doświadczenia wiem, że nawet ludzie z pozoru spokojni i oswojeni z kamerą bardzo często przenoszą ciężar ciała z jednej nogi na drugą, co jest oznaką wewnętrznego poddenerwowania. Nigdy nie mówię wtedy osobie przed kamerą „nie bujaj się” – zamiast tego proponuję szersze rozstawienie stóp. Taka poza nie tylko nie daje możliwości kołysania się, ale też poprawia pracę przepony, czego efektem jest łatwiejsze wypowiadanie się. Drugim skutkiem ubocznym jest podświadome zwiekszenie pewności siebie – co w obiektywie również wychodzi na plus.

Swobodnie opuszczone ręce są również oznaką swobody i komfortu. Jeśli martwisz się, że nie masz co zrobić z dłońmi to nie przejmuj się – w tej pozycji i tak ich nie widać, natomiast zyskuje na tym Twoja sylwetka!

Spojrzenie

O to, czy masz mówić bezpośrednio do kamery czy do osoby stojącej obok zapytaj realizatora. Zwyczajowo – jeśli robisz nagranie o charakterze szkoleniowym lub vlog’owoym to potrzebny jest kontakt z widzem. Jeśli nagranie jest związane z reportażem/wydarzeniem, obok kamery stawia się osobę zadającą pytania, z którą rozmawiasz nie zwracając uwagi na obiektyw.
Jeśli masz przygotowaną ściągę, to mam dla ciebie złą wiadomość. Niestety nie użyjesz jej tak, jak się spodziewasz. Nawet jeśli powiesz kartkę 5 cm od obiektywu, to niestety każde spojrzenie w inną stronę będzie doskonale widoczne w kamerze. Na szczęście nie oznacza to, że musisz powiedzieć od razu wszystko z głowy. Porozmawiaj z realizatorem – wyjaśni Ci w jaki sposób będzie chciał zmontować daną wypowiedź, oraz jeśli tylko to możliwe pomoże podzielić wypowiedź na kilka krótszych. W ten sposób będziesz mieć możliwość nagrywania krótszych fragmentów. Przy takim rozwiązaniu zyskują obie strony – Tobie łatwiej jest się skupić, a filmowcy otrzymują płynniejsze wypowiedzi – to, że będzie we fragmentach zazwyczaj nie stanowi żadnego problemu.

Nie śpiesz się

Naprawdę, daj sobie czas. Nabierz głęboko powietrze w płuca, przemyśl raz jeszcze co chcesz powiedzieć. Jeśli potrzebujesz to postój chwilę przed kamerą i oswój się z sytuacją. Ten moment jest także bardzo potrzebny dla ekipy filmowej – chociaż przygotowali i oświetlili plan specjalnie dla Ciebie, to nie wszystko można było przewidzieć zanim pojawiłeś się przed kamerą. Trzeba dostosować statyw do Twojego wzrostu, poprawić ostrość, skorygować światło tak, żebyś wyglądał jak najkorzystniej. Czasem przy tych mikro-zmianach pojawiają się niechciane obiekty w tle, które trzeba szybko usunąć. Możliwe też, że zostaniesz poproszony o przesunięcie się o kilka centymetrów. Po tych ostatnich szlifach można swobodnie zaczynać.
Jeśli wciąż nie czujesz się komfortowo, powiedz to wprost. Doświadczony realizator który nagrywał już setki osób i 90% z nich denerwowało się tak samo jak Ty doskonale wie, że w takiej sytuacji trzeba zająć człowieka krótką rozmową, rozbawić. Dla twórców filmu najwyższym priorytetem jest uzyskanie nagrania które wygląda i brzmi dobrze – zależy nam na tym, żebyś wypadł dobrze, bo efekty naszej pracy ocenia wiele par oczu.
Kiedy już zaczniesz mówić, pójdzie o wiele łatwiej niż Ci sie wydawało. Nawet jeśli złapiesz się na jakiejś pomyłce, nie zatrzymuj się, nie irytuj – będąc niewzruszonym potknięciem kontynuuj swoją wypowiedź aż do końca. To, co uznasz za warte poprawienia, będzie można poprawić w kolejnym podejściu.

Powtórki

Często potknięcie, które zauważyłeś sam, było niewidoczne dla obserwatorów i dla kamery lub ma znikome znaczenie. Nie krępuj się jednak, jeśli czujesz, że nie jesteś zadowolony z nagrania – filmowcy bez problemu umożliwią ci wykonanie nawet kilku powtórek. Większa ilość materiału jest zresztą dla nas korzystna – mając wybór w kilku wersjach możemy wybrać najlepsze fragmenty i skleić z tego wypowiedź idealną!

Jeśli znalazłeś odpowiedź na swoje pytania w tym artykule to bardzo się cieszę! Jeśli nie, zostaw w komentarzu swoje pytanie, a z pewnością rozszerzymy artykuł o kolejne aspekty.

1 komentarz

  • Zgadzam się w 100%. Od siebie dodam również, że ważny jest kontakt między kamerzystą a osobą występującą. Im lepszy ten kontakt, tym mniej się stresujemy i tym bardziej naturalnie będzie wyglądać dany występ. Zaoszczędzimy sobie tym również dużo stresu. Najważniejsza jest atmosfera ! 🙂

Napisz co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa ciasteczek.