Bezpieczeństwo dużych ilości danych, czyli kilka słów o kopii zapasowej

Dla każdego z nas utrata danych może okazać się ogromnym problemem, a dla firmy – prawdziwą katastrofą. Dane klientów, skrzynka mailowa, projekty, plany. Usunięcie tych plików w wyniku awarii lub cyberataku może oznaczać koniec działalności firmy. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w zarządzanie kopiami zapasowymi, co pomoże ochronić ważne pliki i foldery oraz sprawnie je odzyskać w przypadku awarii.  

Bezpieczna kopia zapasowa – czyli jaka?

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do upowszechnienia pracy zdalnej, co dla wielu firm oznaczało zupełnie nowe wyzwania. Wzrosło zainteresowanie usługami typu VPN, chmurą internetową i aplikacjami usprawniającymi home office. W tym kontekście ochrona wielkiej ilości danych stała się jeszcze ważniejsza niż wcześniej.

Ochrona danych obejmuje trzy zadania: tworzenie kopii zapasowej w chmurze lub lokalnie, synchronizację danych oraz przywracanie danych. Ogromne ilości plików, którymi obecnie zarządzają firmy, wymagają coraz to bardziej kompleksowych rozwiązań. Nie wystarczy już dysk na komputerze z systemem Windows ani przechowywanie plików w folderach, bo danych jest po prostu za dużo i większość urządzeń nie ma takiej pojemności. Wymagane jest automatyczne i systematyczne zarządzanie wszystkimi ważnymi danymi, zależne od posiadanych centrów pracy, urządzeń, ilości i wrażliwości danych.

Zasada 3-2-1 kopii zapasowych polega na tym, żeby posiadać co najmniej trzy kopie plików na co najmniej dwóch różnych urządzeniach, z co najmniej jedną kopią w innej lokalizacji. Kopie zapasowe mogą być tworzone lokalnie lub w chmurze, a firmy najczęściej wybierają zewnętrzny dysk twardy, gdyż jest to rozwiązanie najłatwiejsze. Do przechowywania mniejszych ilości plików wystarczy nośnik USB lub przenośny dysk twardy.

Sposoby na zarządzanie kopiami zapasowymi

Przechowywanie danych w chmurze wymaga stabilnego i dobrej jakości połączenia internetowego. Istnieje również wariant przechowywania w chmurze, czyli backup hybrydowy, który oznacza przechowywanie danych zarówno lokalnie, jak i w chmurze. Dzięki temu zarówno tworzenie kopii zapasowych, jak i przywracanie danych jest szybsze. W przypadku gdy do pliku dostęp posiada więcej niż jeden użytkownik, zalecane jest rozwiązanie NAS (Network Attached Storage), w którym sprzęt pamięci masowej jest zintegrowany z samą siecią, a za automatyczne tworzenie kopii zapasowych odpowiada lokalne oprogramowanie.

Pełna kopia zapasowa to metoda, która wymaga największej dostępnej pojemności, a jej wykonanie zajmuje najwięcej czasu. Przyrostowa kopia zapasowa polega na zapisywaniu na bieżąco jedynie zmienionych danych, które zostają dodane do pełnej kopii zapasowej. Oszczędza to czas jednak w przypadku konieczności odzyskania danych trzeba posiadać pełnię plików.

Różnicowa kopia zapasowa, podobnie jak przyrostowa kopia zapasowa, polega na zapisywaniu tylko danych, które uległy zmianie, ale nie całościowo tylko każda zmiana indywidualnie. To rozwiązanie wymaga większej pojemności, ale jest bardziej niezawodne w przypadku konieczności odzyskiwania.

Bardzo ważne dla firmy jest wyznaczenie pracownika, który przejmie zarządzanie kopią zapasową i odpowiedzialność za opiekę nad danymi. Taka osoba projektuje plan ciągłości działania (BCP), który określa jak niebezpieczna dla firmy może być utrata danych. Plan ciągłości obejmuje plan odzyskiwania po awarii (DRP), dzięki czemu natychmiast wiadomo jakiej technologii użyć, by powrócić do normalnego działania w przypadku cyberataku.

Napisz co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona używa ciasteczek.